Umbes 6aastasena võitlesin häälekalt ning järjekindlalt igapäevase hambapesu vastu. “Milline tüütu tegevus!” mõtlesin oma peas. Iga vannitoas veedetud minuti oleks võinud ju palju vahvamatele tegevustele kulutada – näiteks multikate vaatamisele. Kahjuks ei pidanud mu ema ei “Mootorratturhiiri” ega “Ninja kilpkonni” piisavaks vabanduseks, et hommikuse või õhtuse hambapesuga viivitada. Vahel mulle tundus, et ta kohe meelega valis kõige põnevama hetke multikast minu vannituppa kupatamiseks!
“Aga kas sa tead, Elis, et kui sa hambaid ei pese, siis tulevad ussid ja söövad su hambad ära!” mainis ema nii möödaminnes ühel hommikul. Koheselt tekkis mul silmade ette õõvastav pilt vingerdavatest vakladest. See kujutluspilt sai tõenäoliselt inspiratsiooni mu ema tolleaegsest lemmikseriaalist “Salatoimikud” (ing k. The X-Files). Oleme ausad ega ma ei olnud tegelt ühtegi osa päriselt näinud… rohkem nagu kuulnud! Isegi kui ema lubas mul seriaali ajal elutoas viibida, siis enamiku ajast peitsin suurest hirmust oma pea siiski teki alla. Igal juhul muutis see pool naljaga visatud tõetera mu suhtumist hambapesu vajalikkusesse – mingeid usse ma oma suhu päris kindlasti ei tahtnud!
Ühel päeval kunstiringis avastasin, et mu rühmakaaslased pole nendest hirmsatest elukatest üldse teadlikud. Ma otsustasin neid harida! Just siis, kui minu loeng “hambaid söövatest tulnukussidest” oli jõudnud kulminatsioonini peatas mind rühma juhendaja. Ta oli siiralt hämmeldunud, et miks ma teisi lapsi sellise lollusega hirmutan. Ma olin väga segaduses… Koju minnes klaarisin emaga kohe selle segaduse ära ja tuligi välja, et mingeid “hambausse” ei eksisteeri. Peale suure solvumise taandumist seletas mu ema mulle rahulikult ning üsna faktipõhiselt, miks peab päriselt hambaid pesema. Kuigi ussilugu oli hirmus, siis võimalik hambavalu ja ebameeldivalt lõhnav suu olid umbes sama veenvad argumendid.
Otsustasin hambapesuga jätkata!
“Miks ma ei tohi meigiga magama jääda?” on üks tüüpilisemaid küsimusi, mida teismelised Meigipidudel meilt küsivad. Tõenäoliselt oleks mõni õudusfilmist inspireeritud “hambaussilaadne lugu” väga mõjus, aga otseloomulikult ka täiesti ebaeetiline. Siiski, kuidas noorukile selgeks teha, et kuigi emana sa hindad väga oma valgeid padjapüüre, siis ei ole see meigi nahalt eemaldamise peamine põhjus.
Kirjutasime sulle Meigipeo naiskonnaga 3 fakti, mis võiksid sind “meik maha!” vaidluses aidata:
Õhus ringlev tolm ning keskkonnas olev saaste kinnitub päeva jooksul sinu jumestusele. Meik on nagu liim, mille külge selline mustus tugevasti kinnitub. Lisaks toodab sinu nahk päeva jooksul ka higi ning rasu. See kõik kokku on korralik kiht mustust, mis ärritab sinu nahka ning tekitab soodsa keskkonna halbade bakterite paljunemiseks. Kui sa oma nägu ei puhasta, siis võib see kõik viia erinevate naha probleemideni, nagu näiteks pooride ummistumine, komedoonide teke, põletikulised vistrikud, enneaegne naha vananemine jne.
Silmameigiga magamine võib põhjustada ripsmekarvanääpsu ning rasunäärmete ummistust. See omakorda võib muuta silmad kuivaks ning punetavaks. Kuid peale ebamugavustunde võib silmameigi mitte eemaldamine viia tõsise silmapõletikuni või mõne muu arstiabi vajava silmahaiguseni.
Mitmed kosmeetikatooted võivad mõjuda nahale kuivatavalt. Näiteks väga hea ja püsiv huulepulk võib pika aja jooksul kasutades muuta huuled katkiseks ning karedaks. Kuna huultel olev nahk on väga õrn ja õhuke, siis mõjub terveks ööks peale jäetud huulevärv nahale laastavalt.
Kui huuled on kahjustatud siis soovitatakse igapäevaselt kasutada pigem niisutavaid huulepalsameid ja kergema koostisega huulevärve.
Kuigi see võib vahel tunduda lõputu vaidlusena, siis ära anna alla! Kuigi naharakud uuenevad pidevalt, siis mitmed nooruses tehtud vead võivad mõjutada meie väljanägemist kogu ülejäänud elu.